Grin exchanges caution

Hello guys.

After slatepack method,many exchanges closed wallets and dont upgrade,so users unable to withdraw their coins.

There are several exchanges who confiscate users Grin,i am told occasionally. i dont want to name them all but exchanges who doesnt upgrade is shady! Here some people can say,technical stuff,bullrun. Thats all invalid to me.
Dont use those exchanges ,wallets diabled for long or they still use https.

Some exchanges sold more Grin than they have,that is the reason maybe they resist to upgrade.i dont think they will give those coins to users.

Here an example 3 guys lost almost 400k grin.

3 Likes

I never problem whit whitdraw from bitforex, and same use perpetualÔÇŽ

1 Like

More than 3 people messaged me same problem, their wallet is disabled ,how u withdraw?

and check their tlegram page.full of withdraw problem. Telegram: Contact @BitForexEnglish

1 Like

Move from perpetual to walet exgange to btc and whitdrow to 2-3 exchange and buy grin there

I have now perpetual positio on bitforex. Not 100k but not locked.

who cares perpetual contract??
i am saying ÔÇśNot your keys,not your coinsÔÇÖ They dont upgrade and give grin coins to users, you talk about perpetual contract.

They have 10 million daily volume,fake or real and they dont upgrade to slatepack?? that exchange sold more Grin than they have.

2 Likes

Maybe, i just say me not problem whit bitforex. Use 2 years.

2 Likes

The subject mentioned does not reflect the truth.
Firstly, These 3 people seemed to have 148 thousand Grins due to a bug in the Bitforex stock exchange. This situation was noticed by the stock exchange and the Grin they obtained with the bug were deleted from their accounts.

Secondly, Bitforex is an exchange that has been used by everyone for 2 years and has no problems. No one has written here who had problems with Bitforex so far.
Thirdly, Bitforex released the Slatepack update and opened the withdrawal process. Currently, only Grin closed the transfers on Bitforex as a precaution to GrinÔÇÖs last attack. Gate-hotbit did same thing.
Fourthly, by no means, without proof, you cannot say ÔÇťthat exchange sold more Grin than they haveÔÇŁ.

2 Likes

bitforex never updated to slatepack. Who made withdrawal? Show it to me. You defend it,becuz you earn comission from that exchange.

You referred that exchange and didnt tell those noob that ,they cant withdraw coins.

1 Like

Cihat karde┼č bu yazd─▒klar─▒n─▒ 6 g├╝n ├Ânce de bana yazd─▒n kendime sayg─▒mdan sana herhangi bir ┼čey s├Âylemek istemedim. Kusura bakma ama art─▒k art niyetli oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Bitforex ne komisyon veriyorsa gel benim bah├žem de bekle verilen komisyonun iki kat─▒n─▒ verece─čim.

Ba┼č─▒m─▒za gelen durumu David BurkettÔÇÖe yazd─▒m. Senin anlatt─▒─č─▒n duruma benzer ┼čeylerden bahsetmedi.

Galiba bitforex ten sana gelen direktiflere g├Âre cevap metni haz─▒rl─▒yorsun.

1 Like

Grin/BTC and Grin/USDT is not affected in Bitforex!! In their announcement is clear that only Grin deposit and withdraw is unavailable due to slatepack upgrade. I used Bitforex twice this week without any problems (sell and buy Grin). Also 17 days ago we had the issue with Grin-network. But if you do not want to wait you can contact them and take your answers :slight_smile: I have a question. Are there still people who leave their cryptocurrencies on online platforms and exchanges?

Cihat karde┼čim sen neden borsa y─▒ savunuyorsun biz neden nas─▒l yalan s├Âyleyelim sen neden global olmuyorsun taraf tutuyorsun tarafs─▒z olmak ├žok mu zor sana durumu anlatt─▒─č─▒m─▒z da yok borsa denetliyordur yok s─▒k─▒m─▒ olmaz yok bug olu┼čtu ben o borsa da 8 ay kaybettim ve ├Âyle i┼člem yapt─▒m biraz kazanmaya ba┼člad─▒k bug olu┼čtu bilmem ne oldu olamaz karde┼čim onlar─▒n platformunda onlar─▒n kanunuyla onlar─▒n prensibi ile i┼člem yapt─▒k neye g├Âre kime g├Âre bizim coinlerimize el koydular b├Âyle sa├žnal─▒k olamaz ve sen beni telegram dan engelledin ne ├ç─▒kar─▒n var senin s├Âyle elindeki grinlerin 10 kat─▒n─▒ verelim sana taraf tutma

1 Like

Cihat karde┼čim bizim olmad─▒─č─▒m─▒z yerlerden at─▒p tutma telegram mesajlar─▒m─▒z duruyor bitforex ile maillerimiz duruyor sen kafana g├Âre bizi yalanlayamazs─▒n sen kimsin ki

1 Like

Bu neye benzedi biliyomusun kasa kaybetmez kumarhanede ┼čah─▒slar kazanmaz hep kasa kazan─▒r sende orada jeton da─č─▒tan komiye benzettim

1 Like

Cihat sana bitforex ┼čifremi mail adresimi Authenticator ┼čifremi verece─čim kendin gir ve g├Âr ben ne kadar s├╝rede ka├ž bin adet grin ile perpetual i┼člem yapm─▒┼č─▒m kendi g├Âz├╝nle g├Âreceksin. Pazartesi sana telefonla ula┼čaca─č─▒m. (Ha bu arada elimden giden paran─▒n pe┼činde degilim)

"I will use a one-off Turkish language for my response to people from the Turkish community who do not speak English."
Bu sizlere yazaca─č─▒m son mesaj olacakt─▒r ├ž├╝nk├╝ sayg─▒ ├žer├ževesini ├žoktan a┼čt─▒n─▒z. Sizi engelleme sebebimde bitforexÔÇÖi savundu─čum i├žin de─čil, sayg─▒s─▒zl─▒─č─▒n─▒zdan dolay─▒d─▒r. Sizin arkan─▒zdan a├ž─▒klama yapacak biriside de─čilim ├ž├╝nk├╝ bunun hi├žbir ├Ânemi yok.

Benim bitforexÔÇÖle herhangi bir ilgim ve ba─člant─▒m yoktur. Referansl─▒ linkten gelen gelire ihtiyac─▒ olan biriside de─čilim, bunu bu zamana kadar fark etmi┼č olman─▒z laz─▒m. BitforexÔÇÖin bana para verdi─či gibi akla mant─▒─ča s─▒─čmayacak gibi bir durumda yoktur. Ben GrinÔÇÖe g├Ân├╝lden ba─čl─▒ ve bu zamana kadar kar┼č─▒l─▒ks─▒z bilgi veren birisiyim. Bunu yaparken de kimseden hi├žbir ┼čey ve referansl─▒ linkimden ├╝ye olun gibi bir teklifte bulunmad─▒m.

Ben bu konuyu ilk ba┼čta sizden dinledim ve devam─▒nda telegram ├╝zerinden bitforexÔÇÖin m├╝┼čteri hizmetlerine sizler i├žin sordum. Onlardan ald─▒─č─▒m yan─▒t, sizlerin bakiyesinde o kadar para olmamas─▒na ra─čmen, perpetual i┼člem sonucunda, Grin adetlerinizin devasa oranda artt─▒─č─▒yd─▒. Bununda borsa ├╝zerindeki bir hatadan kaynakland─▒─č─▒n─▒, d├╝zeltip size bildirdiklerini s├Âylediler.

Her ┼čey bundan ibaret.

Bu konunun benimle bir ilgisi yok. Benim bir borsay─▒ savundu─čum veya kullan─▒n diye bir ├Ânerimde yok. Sadece Grin al─▒nabilecek kaynaklar─▒ belirtip, Grin++ gibi ironbelly gibi c├╝zdanlar─▒n nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve nas─▒l para ├žekildi─čini anlatan birisiyim. Kimseye borsada paralar─▒n─▒z─▒ tutunda demiyorum.

Sizlere verebilece─čim son tavsiye, e─čer bu durumda hakl─▒ oldu─čunuzu d├╝┼č├╝n├╝yorsan─▒z, t├╝m i┼člem kay─▒tlar─▒yla birlikte, Cumhuriyet Ba┼č Savc─▒l─▒─č─▒na m├╝racaat etmenizdir. Onlar Bitforex borsas─▒na ula┼č─▒p, konuyu soru┼čturabilirler.

Sizler sayg─▒n─▒z─▒ a┼č─▒r─▒ derecede bozsan─▒z da, 2 senedir her g├╝n size bilgi vermeye ├žal─▒┼čan birine kar┼č─▒ akla mant─▒─ča s─▒─čmayacak ithamlarda bulunsan─▒z da, ben veda ederken sayg─▒m─▒ bozmayaca─č─▒m. Umar─▒m sorununuzu ├ž├Âzersiniz, sa─čl─▒cakla kal─▒n.

3 Likes

So, you are all 4 Turkish friends that had their Grin frozen on the same exchange ?

4 Likes

There are not enough elements to draw conclusions.
I have never had a problem in several years on Bitforex, withdrawal and deposits.

I hope you get your GRIN back if they are legitimate.

2 Likes

Precisely: IF they are legal. There are always multiple sides in a storyÔÇŽ most of the time we only get to read 1 side of the total story.

1 Like